Zapraszamy do korzystania z Internetu

Korzystanie z Internetu jest bezpłatne. Koszty pokrywane są ze środków własnych biblioteki.

wtorek, 22 grudnia 2009

WESOŁYCH ŚWIĄT

Najserdeczniejsze życzenia cudownych świąt Bożego Narodzenia, rodzinnego ciepła i wielkiej radości oraz szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Biblioteki przy ul. Ogrodowej 24.

czwartek, 17 grudnia 2009

DNIA 24 GRUDNIA 2009 - WIGILIA
BIBLIOTEKA BĘDZIE ZAMKNIĘTA

Spotkanie z teatrem "Zwierciadło"


Dnia 15 grudnia o godzinie 10 w nasze bibliotece wystąpił ze spektaklem pt. "Piąte przykazanie"teatr "Zwierciadło". Tym przedstawieniem zakończyliśmy realizację ogólnołódzkiego programu terapii uzależnień dzieci i młodzieży. W ramach tego programu młodzi ludzie spotykali się z psychologiem na zajęciach terapeutycznych i omawiali swoje problemy związane z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu i nikotyny. Teatr "Zwierciadło" wspierał ten program prezentując przedstawienia, których tematem była między innymi narkomania, przemoc i gagresja. Spektakl obejrzeły dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 70









piątek, 11 grudnia 2009

DNIA 24 GRUDNIA 2009 - WIGILIA
BIBLIOTEKA BĘDZIE ZAMKNIĘTA

środa, 25 listopada 2009

Zajęcia z terapii uzależnień

Dnia 23 listopada odbyły się w naszej bibliotece ostatnie już w tym roku zajęcia z terapii uzależnień, które prowadziła pani Marelna Pintera - Rogowska. W ciągu calego roku 2009 nasza biblioteka realizowała ogólnołódzki program terapii uzależnień dzieci i młodzieży.
Uczniowie z Gimnazjum Nr 27, XXX LO i Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 spotykali się z psychologiem i omawiali problemy związane z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków i nikotyny.
Na zkończenie tego programu dnia 15 grudnia o godzinie 10 w naszej bibliotece wystąpi teatr "Zwierciadło " teatr ten wspierał swoimi występami ogólnołódzki program terapii uzależnień dzieci i młodzieży, wystawiając spektakle, których tematem była między innymi narkomania.
Zainteresowanych seredecznie zapraszmy na występ tearu "Zwierciadło".









piątek, 13 listopada 2009

Spotkanie z psychologiem








Dnia 9 listopada dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 spotakały się na zajęciach terapeutycznych z psychologiem Marleną Pinterą-Rogowską

czwartek, 5 listopada 2009

Spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz










Dnia 3 listopada 2009 czytelnicy naszej biblioteki spotkali się ze znaną i lubianą pisarką powieści, których głównymi odbioracami są kobiety. Wszystkie jej książki, opowiadają o naszych codzienych problemach a autorka umiejetnie łaczy realizm z fikcją literacką. Szybko prowadzona akcja, dowcipne dialogi, a także liczne i trudne do przewidzenia zwroty akcji sprawiają , że książki Ireny Matuszkiewicz czyta się jednym tchem. Autorka opowiadała o sobie i o tym jak powstawały jej książki. Czytelnicy pytali o jej najnowszą powieść pt."Apetyt na kwaśne winogrona", która jest powieścią skierowaną do młodych czytelników oraz o książki ,które dopiero pisze.
W spotkaniu uczestniczyło 21 osób.








wtorek, 13 października 2009

Spotkanie z Ireną Matuszkiewicz

Miejska Biblioteka Publiczna Łódź -Śródmieście
Filia nr 8 dla Dorosłych ul. Ogrodowa 24
oraz
Dyskusyjny Klub Książki

serdecznie zaprasza na spotkanie z pisarką
IRENĄ MATUSZKIEWICZ
3 listopada 2009 r o godz.16:30 ul. Ogrodowa 24


Twórczość Literacka Ireny Matuszkiewicz

wtorek, 22 września 2009

Owady leśne w obiektywie

Dnia 21 września 2009 r. uczniowie Gimnazjum Nr 27 spotkali się z panem Andrzejem Szewda-Lewanowskim, aby wysłuchać prelekcji na temat niezwykłego życia owadów leśnych oraz obejrzeć prezentowaną w naszej bibliotece wystawę pt. "Owady leśne w obiektywie " autorstwa Radomira Jaskuły i Macieja Mastalerza.














piątek, 18 września 2009

NOWOŚCI WRZEŚNIA 2009!

E. Dzikowska. Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce! Południowy wschód.
Południowy wschód to ziemia magiczna. Niepowtarzalny urok Bieszczadów nie tylko złoto-czerwoną jesienią, ale nawet zimą, bo tu zawsze śnieg i słońce. Wspaniałe miasta Sanok, Przemyśl, Tarnów, Sandomierz, Zamość. Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie chciałam podzielić się niezwykłymi miejscami, jakie poznałam i często odwiedzam w Polsce. Podróżując przełamujemy bariery, stereotypy; w serii Groch i kapusta oprócz opisów i zdjęć, wiele uwagi poświęcam moim bohaterom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko zafascynują, lecz i zainspirują.

A. Pilipiuk. Homo bimbrownikus.
Bimbrownik, degenerat i społeczny pasożyt? A kto ochronił ludzkość przed Golemem i skrzyżowaniem wąglika z chorobą wściekłych krów? Dzięki komu doszło do obrad Okrągłego Stołu? Kto niby w 1948 uratował Świętego Mikołaja przed komunistami? Wędrowycz żywi, poi, ubiera, Wędrowycz nigdy nie umiera. Właśnie rusza na podbój stolicy.

H. Coben. Zachowaj spokój.
Nowy bestseller mistrza thrillera, w którym niepowiązane ze sobą wątki łączą się w najmniej spodziewany sposób, ukazując dramat zwykłych ludzi zamieszanych w coś, czego znaczenia nie są w stanie pojąć. Każda rodzina ma swoje tajemnice...Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho.


M. L. Kossakowska. Upiór południa. Pamięć Umarłych.
Spiekota. Gorączka. Dławiący zapach więdnących kwiatów i ludzkiej śmierci. Piekielny gorąc...Druga z czterech opowieści cyklu "Upiór Południa", zapisków znad krawędzi świata związanych wspólnymi motywami upału i demonów. Na upiorną kolekcję składają się: "Upiór Południa. Czerń", "Upiór Południa. Pamięć Umarłych", "Upiór Południa. Burzowe Kocię", "Upiór Południa. Czas mgieł".

C. S. Harris. Kiedy bogowie umierają.
Porywająca opowieść o zbrodni i namiętności osadzona w czasach angielskiej regencji. Autorka po mistrzowsku łączy ze sobą historię i suspens, postaci i intrygi, posługując się klasyczną powieścią kryminalną. „Kiedy umierają Bogowie” to kontynuacja cieszącego się ogromną popularnością debiutu „Czego boją się anioły”, którego główny bohater, Sebastian st. Cyr, po raz kolejny wprowadza czytelnika w barwny i intrygujący świat historycznego kryminału.



A. Rottenberg. Proszę bardzo.
Anda Rottenberg rekonstruuje dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym. Babka ze strony ojca jako ortodoksyjna Żydówka nosiła perukę i przestrzegała restrykcyjnych zasad koszerności. Krewni po kądzieli byli pochodzenia rosyjskiego, a wszelkie uroczystości obchodzili w obrządku prawosławnym. Dlatego też autorka swoich korzeni szuka m.in. na nowosądeckim kirkucie i w Nowosybirsku. Rodzinnymi opowieściami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuje. Nie przemilcza i tego, że wujek był pionierem i komsomolcem. Wspomina o skandalu obyczajowym, jaki wybuchł tuż po ślubie jednej z ciotek. Opowiada przy tym niezwykłą historię łagrową o znajomości swoich przyszłych rodziców. Z fragmentarycznych relacji, z dokumentów urzędowych usiłuje wydobyć informacje o konkretnych osobach, które zginęły w obozach koncentracyjnych i gułagach.



środa, 12 sierpnia 2009

Kontrola księgiozbioru

Z powodu kontroli księgozbioru w dniach
od 17 sierpnia do 20 sierpnia 2009 roku
biblioteka będzie zamknięta.
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy

czwartek, 30 lipca 2009

Nowości lipca 2009!

S. Beckett. Szepty zmarłych.
David Hunter, który wie o śmierci wszystko - w niespełna rok po kolejnym śledztwie, którego omal nie przypłacił życiem - wraca tam, gdzie uczył się zawodu. Tam, gdzie „wszędzie wokoło leżały ludzkie ciała w różnym stadium rozkładu", a „wielkie czarne litery na bramie informowały, że to Ośrodek Badań Antropologicznych, lepiej znany pod inną, mniej urzędową nazwą. Trupia Farma."Tam doktor Hunter ma nadzieję odzyskać wiarę w siebie i znowu „skłonić zmarłych do zwierzeń".Tam na prośbę swego mentora rozpoczyna dochodzenie w sprawie makabrycznego morderstwa. Dochodzenie, w którym będzie musiał wysłuchać najbardziej przerażających szeptów zmarłych. W miejscu jeszcze straszliwszym i bardziej nieludzkim niż Trupia Farma.

Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Część 2. Opowieści czternastu tłumaczy.
Druga część podróży z Ryszardem Kapuścińskim zawiera bardzo osobiste opowieści czternastu jego tłumaczy. Swoimi wspomnieniami o zmarłym przed dwoma laty autorze Cesarza i Hebanu dzielą się z nami między innymi: Ljubica Rosić i Biserka Rajčić z Belgradu, laureatka nagrody Transatlantyk Ksenia Starosielska z Moskwy, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie Abel Murcia Soriano, Kanadyjka o polskich korzeniach Diana Kuprel, Tomasz Barciński z Rio de Janeiro oraz hiszpańsko-polskie małżeństwo Anna Rubio i Jerzy Sławomirski, którzy zajmują się przekładami książek Ryszarda Kapuścińskiego na język kataloński. Z tych opowieści wyłania się nie tylko portret wybitnego pisarza, intelektualisty i mistrza, ale również bliskiego przyjaciela, człowieka niezwykle ciepłego i serdecznego.

A. Pilipiuk. Oko Jelenia. Pan Wilków
Styczeń Anno Domini 1560. Po dramatycznej ucieczce z Bergen Marek i Hela docierają do Polski. Rozbitkowie z innych epok osiągnęli oto brzeg. Niestety, na swoim szlaku pozostawili kolejne trupy, a nad ich głowami zawisło jeszcze jedno śmiertelne zagrożenie. Czym powita ich Ojczyzna? Co czeka ich w jednym z najważniejszych miast Hanzy? Jaką pajęczynę snują wokół sprytni kupcy?Także w Szwecji nie dzieje się dobrze. Pustkowia kraju Dalarana skrywają złowrogą tajemnicę. Przewrotny los stawia na szachownicy zarówno nowe jak i dawno nie widziane pionki.Również nieświadom niebezpieczeństwa prostoduszny kozak Maksym, z wierną szablą u pasa, podąża ku swemu przeznaczeniu...

K. Grochola. Kryształowy anioł

Bestsellerowa autorka znów niesie nadzieję tysiącom czytelników. Przywraca wiarę w to, że najlepsze dopiero przed nami. Opowieść jednocześnie osobista i uniwersalna.Historia nieśmiałej i pozbawionej pewności siebie Sary - niezbyt udane małżeństwo oraz niefortunna kariera zawodowa tylko utwierdzają Sarę w przekonaniu o niskiej własnej wartości. Wymarzona posada w radiu okazuje się przerastać jej możliwości, a romans męża Sary wychodzi na jaw... Jak w tej sytuacji poradzi sobie bohaterka? Swoimi smutkami, niepokojem i pytaniami dzieli się z radiowym mikrofonem podczas nocnych audycji radiowych. Nie zdaje sobie sprawy, że jej szczere improwizacje odbywają się przy włączonym mikrofonie! Każdej nocy zdobywa kolejnych wiernych i zafascynowanych opowieścią słuchaczy, a w końcu ... prestiżową nagrodę - Kryształowego Anioła.Od tej chwili życie Sary zupełnie się zmienia.


G. Masterton. Muzyka z zaświatów
Zaskakująca i przewrotna, nowa powieść Grahama Mastertona, autora wielu poczytnych książek spod znaku najczystszej grozy. Czy zmarli mogą dochodzić sprawiedliwości w świecie żywych? Gideon Lake, odnoszący sukcesy, sławny kompozytor zakochuje się w mieszkającej po sąsiedzku Kate Soloway. Namiętność i pasja, które łączą tych dwoje nie mogą wyjść na jaw - Kate jest mężatką. Aby utrzymać związek w tajemnicy, zaprasza Gideona do Europy... W trakcie podróży po Starym Kontynencie, Lake zaczyna się domyślać, że kobieta, którą pokochał, ukrywa przed nim straszną tajemnicę? Kim jest Kate i dlaczego manipuluje Gideonem? Czy mężczyzna znalazł wreszcie prawdziwą miłość, czy jest tylko pionkiem w jej smukłych dłoniach? Im więcej czasu zakochani spędzają razem, tym dziwniejszym staje się ich związek.

piątek, 19 czerwca 2009

WAKACJE

DRODZY CZYTELNICY

W lipcu i sierpniu biblioteka będzie czynna :
Pon. 11-19
Śr. 11-19
Pt. 11-19

W pozostałe dni biblioteka będzie zamknięta

WAKACJE W BIBLIOTECE
Zapraszamy dzieci i młodzież na zajecia komputerowe
(Internet - gry i zabawy z komputerem)

ponadto - spotkania miłośników szachów
- konkurs czytelniczy
- wycieczki do łódzkich muzeów

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.
Pon. 11-19
Śr. 11-19
Pt. 11-19

wtorek, 16 czerwca 2009

Wystawa fotofraficzna pt" Owady leśne w obiektywie"




W lipcu i sierpniu zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej autorstwa Radomira Jaskuły i Macieja Mastalerza pt. "Owady leśne w obiektywie". Wystawę udostępniła nam Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi i można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki
Poniedziałek-11-19
Środa-11-19
Piatek-11-19









"Życie owadów"- spotkanie z leśnikim Andrzejem Szweda-Lewandowskim


Dnia 15 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 spotkali się z leśnikiem panem Andrzejem Szewda-Lewanowskim, który przygotował dla nich pogadankę o niezwykłym życiu owadów oraz oprowadził dzieci po wystawie prezentowanej w naszej bibliotece pt. "Owady leśne w obiektywie " autorstwa Radomira Jaskuły i Macieja Mastalerza








Wystawa wzbudziła wielkie zainterowanie zwiedzających











środa, 3 czerwca 2009

Nowości czerwca 2009!

D. Demonpion. Michel Houellebecq: Biografia

Michel Houellebecq jest gwiazdą mediów, pisarzem kultowym, jego powieści natychmiast stają się bestsellerami. W swoich książkach uwodzi czytelników niepohamowanym hedonizmem i ponurymi wizjami przyszłości. O jego życiu wiemy jednak niewiele. Denis Demonpion prześledził koleje życia pisarza. Dotarł do osób znających go w młodości i w latach poprzedzających sławę. Poznał także istotne dokumenty dotyczące przeszłości Houellebecqa. Napisał dociekliwą i szczegółową biografię, w której pokazał, jak kształtowała się jego osobowość i w jakim stopniu osobowość ta jest wykreowana.

A. Libera. Godot i jego cień

Godot i jego cień to autobiograficzna opowieść o magii literatury i fascynacji osobą Samuela Becketta - jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy XX wieku. Dla autora poetyckie dzieło tego „mistrza samotności i smutku” urasta do rangi mowy proroczej, która odmienia słuchacza i sprawia, że pojmuje sam siebie. Jest to historia olśnienia i wędrówki w ślad za człowiekiem, któremu się je zawdzięcza.

E. Moriel. Miasto poza czasem
Thriller historyczny, rozgrywający się w Barcelonie od średniowiecza po czasy współczesne. Tajemniczy narrator - nieśmiertelny człowiek-wampir o wiecznie młodej twarzy - prowadzi nas przez stulecia, snując opowieść o swym niezwykłym życiu w zmieniającym się, fascynującym mieście. Na jego trop przypadkowo wpadają adwokat Solana i jego asystentka Marta Vives, zajmujący się dziwną śmiercią pewnego multimilionera... Wartka akcja i misterna intryga na pełnym anegdot tle dziejów Barcelony, a zarazem uniwersalny, całkiem poważny traktat o walce Dobra ze Złem.

P. Coehlo. Zwycięzca jest sam

Festiwal filmowy w Cannes. 24 godziny. Cała plejada postaci z wielkiego świata: producenci filmowi, aktorzy, dyktatorzy mody, supermodelki, a także początkujące gwiazdki filmowe, gwiazdy, których splendor już nieco przygasł i tłum tych, którzy grzeją się w blasku sławy, władzy i bogactwa. Porządek tego "pięknego, wspaniałego" świata burzy nagłe wtargnięcie Igora, rosyjskiego multimilionera, owładniętego obsesją na punkcie swojej byłej żony, która odeszła ze znanym projektantem mody. Igor, zraniony do żywego nie cofnie się przed niczym, by odzyskać miłość ukochanej...
Zwycięzca jest sam to wierny portret współczesnego świata, w którym blichtr, próżność i zakłamanie, wyparły prawdziwe wartości, w którym człowiek w pogoni za złudnym szczęściem w świetle jupiterów zatracił poczucie dobra i zła, zagubił siebie. Paulo Coelho przypomina nam, że czasem warto wybrać drogę mniej uczęszczaną.

J. L. Wiśniewski. Bikini
Trudno o dwa bardziej różne światy niż wyniszczona przez wojnę Europa i wygodna Ameryka roku 1945. Anna, młoda Niemka z antyfaszystowskiej rodziny, została kompletnie sama i błąka się po zbombardowanym Dreźnie. Stanley, amerykański reporter, ugania się w Nowym Jorku za kobietami, żyjąc dla przyjemności. Obydwoje mają polskie korzenie i są zamiłowanymi fotografami. Anna dokumentuje swoja Leiką wojenną tragedię. Na taki właśnie temat ma zrobić fotoreportaż wysłany do Niemiec Stanley. Przypadkowe spotkanie tych dwojga na zawsze odmieni ich losy... Wiśniewski opowiada tę "małą" historię na szczegółowym tle "wielkiej", tworząc szeroko zakrojony fresk społeczno-obyczajowy z życia dwóch kontynentów, pełen refleksji na temat odpowiedzialności, kultury i natury człowieka.