Podczas II wojny światowej zginęły miliony ludzi różnych narodowości. Wielu z nich wskutek zaplanowanych działań nazywanych "ludobójstwem". Liczni historycy na Zachodzie używali tego słowa jedynie w stosunku do eksterminacji Żydów. Tymczasem Richard C. Lukas w swej pracy zrównał wojenne doświadczenia Żydów i Polaków. Skala nazistowskiego ludobójstwa w okupowanej Polsce wzbudziła zdumienie u zachodnich czytelników, w tym także u części historyków w dużej mierze koncentrujących wcześniej badania na zagładzie Żydów.
Autor odrzuca tezę o antysemityzmie Polaków i rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi wielonarodowościowego społeczeństwa ówczesnej Polski. Sporą część ksiązki poświęca powstaniu warszawskiemu i planowi wysiedlenia i eksterminacji Polaków w ramach "przesiedleń zabezpieczających Generalplan Ost". W ramach tego planu na terenach RP miało zostać osiedlonych kilka milionów Niemców.
Prowokujący tytuł ma uświadomić czytelnikom dramatyczne losy Polaków, które często są zepchnięte na dalszy plan w opisie ludobójczych działań Trzeciej Rzeszy.
Między Paryżem a Hawajami
Po rozwodzie rodziców Laine już nigdy nie zobaczyła ojca. Teraz, po śmierci matki, wyrusza z Paryża na Hawaje, by go odszukać i dowiedzieć się, dlaczego zerwał z nią kontakt. Na lotnisku w Honolulu poznaje Dillona, przystojnego i pewnego siebie pilota. Podczas wspólnego lotu na wyspę Kauai Dillon jawnie flirtuje z Laine. Jednak kiedy dowiaduje się, czyją jest córką, natychmiast znika jego urok. Pojawiają się wrogość i złośliwa ironia...
Nie bój się życia
Megan, utalentowana rzeźbiarka, świadomie zrezygnowała z kariery artystycznej. Jest prawą ręką swojego dziadka, Popsa, który ją wychował. Razem prowadzą wesołe miasteczko. Megan jest przekonana, że ten lunapark jest całym życiem Popsa. Dla niej natomiast to bezpieczna przystań i pretekst, by zrezygnować z własnych ambicji. Nie pozwoli, by ich rodzinną firmę przejął David, arogancki i bezwzględny biznesmen. Jednak Pops ma zupełnie inne plany. I wobec wnuczki, i wobec wesołego miasteczka...
Już pojedyncza zemsta smakuje słodko, ale jeśli nagle dokonuje się ich kilka i to w niezwykle oryginalny sposób...
Celem okazuje sie niezbędny element anatomii kobiecej po żmudnym kursie akrobacji cyrkowej, wykorzystywany perfidnie i z wyrachowaniem , szerząc zamęt i mnóstwo zawirowań damsko-męskich.
Pewien oprych ze złamanym sercem, po latach poszukiwań, odnajduje niewierną. Niczego niepodejrzewająca żona czyta absurdalny pozew rozwodowy. Omotany erotycznym szaleństwem mąż żąda separacji od stołu i łoża, acz z mizernym skutkiem...
Emocje szaleją w biurze projektów i na terenie budowy przyszłego wesołego miasteczka.
Heroina romansów opala zasadniczą część ciała kawałkami i w ciągłym ruchu. Zewsząd nadlatują krwiożercze kawałki drutów kolczastych, butelki z kwasem i przedpotopowe narzędzia tortur...
A w środku tego wszystkiego potomek historycznych wikingów, o uzębieniu całkiem normalnego koloru, spokojnie wcina hektolitry polskich flaków...
Dom na krawędzi to powieść o budzeniu się kobiecości, o sile przyjaźni i o tym, że w życiu nic nie jest czarno-białe, a z kobiecego słownika należy wykreślić hasło "ostatnia szansa"
Tak intryga, jak i tło psychologiczne powieści Marii Nurowskiej są jedyne w swoim rodzaju.
"Le Figaro"
Jej powieść czyta się zarówno jak dobrą prozę obyczajową, jak i świetnie zaplanowany thriller psychologiczny.
Damian Gajda, onet.pl
Irlandia, hrabstwa Cork i Ross. W okolicznych diecezjach dochodzi do serii porwań i okrutnych zabójstw księży i byłych zakonników, którzy jakiś czas temu odeszli z Kościoła. Przed śmiercią ofiary poddawane są wymyślnym torturom rodem z hiszpańskiej inkwizycji, a następnie kastrowane i duszone drutem. Dochodzenie prowadzi Katie Maguire, ambitna komisarz policji w Cork, która sama boryka się z poważnym problemem życiowym: kontynuować karierę, czy opuścić Irlandię i razem z narzeczonym przenieść się do San Francisco?
W toku śledztwa wychodzą na jaw szokujące informacje na temat zamordowanych lub porwanych duchownych: przed laty wszyscy byli podejrzani o seksualne wykorzystywanie dzieci, nie ponieśli jednak żadnej kary. Kim są zabójcy - mścicielami, którzy na własną rękę wymierzają sprawiedliwość? I co ich łączy z byłymi członkami Chóru Sierocińca Świętego Józefa, którego nagrania z muzyką sakralną z przebojowej płyty Elements można usłyszeć w radio?
W toku śledztwa wychodzą na jaw szokujące informacje na temat zamordowanych lub porwanych duchownych: przed laty wszyscy byli podejrzani o seksualne wykorzystywanie dzieci, nie ponieśli jednak żadnej kary. Kim są zabójcy - mścicielami, którzy na własną rękę wymierzają sprawiedliwość? I co ich łączy z byłymi członkami Chóru Sierocińca Świętego Józefa, którego nagrania z muzyką sakralną z przebojowej płyty Elements można usłyszeć w radio?
Ameryka ma nowego potężnego wroga: sojusz meksykańskich handlarzy narkotyków z afgańskimi talibami, którzy planują serię ataków terrorystycznych na terenie USA. Talibowie finansują swą działalność z handlu opium, uprawianego na terenie Afganistanu i przemycanego do Stanów Zjednoczonych najróżniejszymi drogami, głównie przez Meksyk.
Afryka stała się jej drugim domem i, choć opuściła ją wiele lat temu, wciąż tu wraca. Tym razem wyrusza w pieszą wędrówkę do Namibii, by poznać życie koczowniczych afrykańskich plemion i zaraz potem do ukochanej Kenii. Odwiedza jedne z największych afrykańskich slumsów, opisuje mieszkańców Nairobi, ich codzienne zmagania, walkę z nędzą i głodem. Niezwykle sugestywnie opowiada o ich losach. Wreszcie dociera do miejsc szczególnie jej drogich. I to nie sama. Towarzyszy jej córka, Napirai, która po raz pierwszy od prawie dwudziestu lat odwiedza kraj swego pochodzenia. W rodzinnej wiosce ma okazję poznać swoich kuzynów, przyrodnie rodzeństwo, babcię i ojca, którego nie pamięta.
Matthew Fort, brytyjski pisarz i krytyk kulinarny, rusza VESPĄ śladem włoskich rarytasów. Podróż zaczyna w słonecznej Kalabrii, a kończy w Turynie.
Pomysł podróży skuterem przez skąpany w słońcu krajobraz był naprawdę romantyczny. Wiązał się z poczuciem wolności, przygody, potencjalnych odkryć i seksualnych możliwości. Wiatr we włosach, słońce w plecy, droga wijąca się ku morzu, nieznane cuda za każdym rogiem.
Południe zwiedza z czarującą Silvią, która wprowadza go w tajniki rodzimej kuchni. Neapol wita go tłumem turystów i zapachem prawdziwej pizzy. Po drodze poznaje ludzi, którzy o włoskiej kuchni wiedzą wszystko.