Zapraszamy do korzystania z Internetu

Korzystanie z Internetu jest bezpłatne. Koszty pokrywane są ze środków własnych biblioteki.

środa, 17 czerwca 2015

Godziny otwarcia w wakacje

Drodzy Czytelnicy!

W lipcu i sierpniu biblioteka będzie czynna:

Poniedziałek 11:00-19:00
Wtorek 10:00-16:00
Środa 11:00-19:00
Czwartek 10:00-16:00
Piątek 11:00-19:00

Zapraszamy!

Nowości czerwca


W książce Herbjorg Wassmo zostajemy wciągnięci w fascynującą historię, która toczy się przez wiele lat, a właściwie przez całe życie. Podróż jest długa i trudna – od dziewczynki, która dorastała w biedzie w Vesterålen, do pisarki u szczytu sławy, należącej do artystycznej elity kraju.
Podobnie jak Tora i Dina we wcześniejszych powieściach Wassmo, tak i tutaj powoli wyłania się przed nami postać głównej bohaterki. Wrażliwej i nieskończenie silnej. Serce i ból.
"Te chwile" to z jednej strony fascynujący utwór o dorastaniu i rozwoju, z drugiej zaś – ujawnienie drastycznej prawdy o głównej bohaterce, o byłym mężu, matce i ojcu, o mężczyznach, z którymi łączyły „ją” relacje uczuciowe, a których czytelnik może łatwo zidentyfikować.

Najnowsza książka Moniki Jaruzelskiej jest kontynuacją dwóch poprzednich bestsellerów – "Towarzyszki panienki" i "Rodziny". Najbardziej poruszająca i intymna z całej trylogii. Pisana po śmierci ojca. Nie zawiedzie jednak czytelników przyzwyczajonych do poczucia humoru autorki, dystansu do samej siebie, obserwacji zaskakujących świeżością spojrzenia.


Biografia Giulii Farnese, metresy papieża Aleksandra VI Borgii i siostry papieża Pawła III, posłużyła Kate Quinn za kanwę dla fascynującej, pełnokrwistej opowieści.
Rzym, rok 1492. Mieszkańcy Wiecznego Miasta niecierpliwie obserwują przedłużającą się agonię papieża Innocentego VIII. Giulia Farnese wychodzi za mąż, ale małżonek znika z miasta w noc poślubną, a zamiast niego w domu Giulii zjawia się kardynał Rodrigo Borgia – mężczyzna potężny, wpływowy i bez pamięci w niej zakochany. Młoda mężatka musi zweryfikować swoje poglądy na moralność i nauczyć się funkcjonować w świecie intryg i bezwzględnej walki o władzę. Na szczęście nawet tam, gdzie ściany mają uszy, a po ogrodach spacerują nieślubne kardynalskie dzieci, można znaleźć przyjaciół.

Historia przekornej miłości człowieka do chłodnej i niegościnnej ziemi, na której się urodził.
W powieści Michaela Crummeya polscy czytelnicy znajdą wszystko to, za co pokochali jego twórczość. Autor kolejny raz odmalowuje pejzaż Nowej Fundlandii zaludniony przedziwnymi postaciami, które spotkać można wyłącznie na tamtejszych wybrzeżach – ludźmi twardymi i krnąbrnymi, pomimo nadejścia XXI wieku wciąż opisującymi świat w sobie tylko właściwy sposób.

Osadę Chance Cove na wysepce Sweetland zamieszkuje kilkadziesiąt osób, które z trudem wiążą koniec z końcem po zapaści nowofundlandzkiego rybołówstwa. Nic dziwnego, że złożona przez rząd propozycja sowitej rekompensaty za opuszczenie podupadającej mieściny na krańcu świata wywołuje wśród byłych rybaków ogromne poruszenie. Jedynym warunkiem jest jednomyślna zgoda wszystkich mieszkańców na przeprowadzkę. Plany sąsiadów krzyżuje Moses Sweetland, emerytowany latarnik uparcie sprzeciwiający się opuszczeniu ukochanej wyspy. Gdy zbliża się termin ostatecznej decyzji, narastająca niechęć mieszkańców Chance Cove daje Sweetlandowi podstawy do obaw o własne życie. Splot konfliktów, tragedii oraz wciąż żywych bolesnych wspomnień popchnie go do szalonego postanowienia, w wyniku którego świadomie skaże się na nieodwołalną izolację…

"Sweetland" to poruszająca, kameralna powieść o schyłku dawnego świata oraz powolnym zaniku małych, odosobnionych społeczności, niemających racji bytu z dala od skrawka ziemi, na którym się zawiązały. To misternie skonstruowane dzieło o autodestrukcyjnej przekorze oraz zawziętej walce człowieka z nieubłaganymi prawami stanowionymi przez społeczeństwo i naturę. To wreszcie subtelna przypowieść o samotności ekstrapolowanej daleko poza granice absurdu.
 Bestsellerowa powieść Donny Tartt uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Zdobywczyni Carnegie Medal nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey's Prize, która znalazła się na listach najlepszych powieści roku. Jedno z największych wydarzeń literackich ostatnich lat. Historia, która fascynuje!
Theo Decker traci matkę w zamachu i sam, cudem ocalały z wybcuhu, wykrada niewielki, ukochany przez nią obraz. Mimo mocnego startu dopiero tutaj zaczyna się prawdziwa opowieść. Śmiertelnie niebezpieczny wyścig z czasem i ludźmi, który toczy się w ekskluzywnych dzielnicach i brudnych zakamarkach amerykańskich miast. Wyścig, który doprowadzi głównego bohatera aż do najciemniejszych zakątków Amsterdamu.
To napisana z epickim rozmachem powieść z pogranicza kryminały i Bildungsroman, w której wywołana utratą obsesja przetrwania prowadzi bohatera do odnalezienia zupełnie nowego "ja".
Rok 1992. Wraz z głównym bohaterem powieści, panem Colonną, poznajemy redakcję gazety „Jutro”, której żaden numer prawdopodobnie się nie ukaże, ale dziennikarze pracują nad kolejnymi numerami zerowymi, których zadaniem nie jest rzetelna informacja czytelników, lecz kreacja: faktów, nastrojów, niewypowiadanych wprost sugestii…
Oto gorzki, odzierający z wszelkich złudzeń obraz współczesnego dziennikarstwa. Przede wszystkim jednak niepokojąca wizja współczesnego świata kształtowanego przez media, które bynajmniej nie mogą uchodzić za wolne. 
A dla nas, odbiorców, wspaniała lekcja czytania, słuchania, oglądania.
Mariusz Bonaszewski, wcielając się w „człowieka bez właściwości”, magistra Colonnę, w intrygujący sposób – nie można mu się oprzeć – wprowadzi nas w kulisy świata mediów.
Styczeń, Fjällbacka w okowach mrozu. Z lasu wybiega na drogę półnaga dziewczyna. Nadjeżdżający nagle samochód nie jest w stanie zahamować ani jej wyminąć.
Patrik Hedström otrzymuje powiadomienie o wypadku, gdy już wiadomo, że potrącona dziewczyna to Victoria, która cztery miesiące temu zaginęła, wracając do domu ze szkółki jeździeckiej. Okazuje się, że padła ofiarą okrutnych zabiegów, co gorsza, nie tylko ona.
W tym samym czasie Erika Falck bada sprawę sprzed lat, rodzinną tragedię, która skończyła się śmiercią ojca rodziny. Odwiedza w więzieniu jego żonę, skazaną za morderstwo, ale nie może się od niej dowiedzieć, co się wtedy tak naprawdę wydarzyło. Erika czuje, że coś się nie zgadza, że kobieta coś ukrywa. Wydaje się również, że przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości…



Zajęcia z profilaktyki i terapii uzależnień


Dnia 10. czerwca 2015 r. odbyły się w naszej bibliotece ostatnie warsztaty w ramach projektu profilaktyki i terapii uzależnień dzieci i młodzieży. Warsztaty na temat cyberprzemocy dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 prowadziła Pani Irena Kaczorek.